czysta cera

Najlepsze suplementy dla Twojej skóry

Twoja skóra całkiem dobrze radzi sobie sama, ale ten proces zmienia się w czasie.

Poprzez naturalne złuszczanie, Twoja skóra pozbywa się martwego naskórka, a nowe komórki, wygenerowane głęboko w epidermie (górna warstwa skóry) przemieszczają się w górę, aby je zastąpić. W młodej, zdrowej skórze, komórki potrzebują około 28 dni na dotarcie na powierzchnię i łuszczą się 12 dni później, ale w miarę starzenia się, proces odnawiania spowalnia. Nowe komórki nie są produkowane tak szybko, a stare trzymają się dłużej.

Twoja skóra traci swój blask z czasem, kiedy wolne rodniki- wygenerowane przez stres, dym papierosowy i słońce, największego wroga skóry- powodują niszczenie komórek, które prowadzi do przebarwień, a nawet raka. Twój organizm zaczyna wolniej wytwarzać kolagen, białko, które pomaga zachować pulchność i elastyczność skóry, co powoduje, że skóra zewnętrzna jest bardziej narażona na powstawanie bruzd i zmarszczek. Poza tym, komórki szybciej tracą nawilżenie z powodu zmian hormonalnych, tak więc skóra staje się sucha i traci blask. Czynniki zależące od stylu życia, takie jak unikanie nadmiernego przebywania na słońcu i używanie kremu przeciwsłonecznego, wysypianie się, mycie i nwiteawilżanie skóry, walka ze stresem, a także ćwiczenia fizyczne, pomagają utrzymać zdrową i młodzieńczą skórę na dłużej. Z kolei pewne witaminy i suplementy pomagają w walce ze zmarszczkami, przebarwieniami, a także oznakami starzenia się. Ale większość z nich działa najlepiej, kiedy jest stosowana miejscowo, a nie przez kapsułki, czy dietę.

Kwasy Omega-3: Te suplementy nie tylko pomagają w utrzymaniu zdrowego serca- dermatolodzy polecają je także w celu zapobiegania suchości skóry, a także takim problemom jak łuszczyca, czy egzema. Te tłuszcze stanowią kluczowy składnik warstwy natłuszczającej, która sprawia, że skóra jest miękka. Pomagają także w produkcji hormonów, które polepszają strukturę skóry i walczą ze stanem zapalnym wywołanym przez wolne rodniki- jedną z przyczyn zmarszczek i plamistości. Aby przyjmować wystarczającą ilość kwasów Omega-3 warto stosować suplementy, a także jeść ryby, orzechy włoskie i inne źrodła tych kwasów.

Miejscowe substancje odżywcze

Możesz je pozyskiwać z pożywienia i multiwitamin, ale dla optymalnego zdrowia skóry, używaj także produktów, które je zawierają.

Witamina A: Pochodne tej witaminy są znane jako retinoidy i możesz znaleźć je w lekach bez recepty, a także na receptę. Udowodniono- w ponad 700 badaniach!- że redukują zmarszczki, wybielają brązowe plamy i wygładzają szorstkość. Słabym punktem są potencjalne skutki uboczne. Retinoidy mogą powodować zaczerwienienie i łuszczenie się, które może trwać przez kilka tygodni lub dłużej. Leki bez recepty na ogół są słabsze niż te na receptę.

Więcej o retinoidach i produktach, które je zawierają

Witamina B3: Ten rodzaj witaminy B, znany powszechnie jako amid niacyny, zwiększa produkcję związków tworzących zewnętrzną barierę skóry, która pomaga utrzymywać nawilżenie. Ten składnik zmniejsza też zaczerwienienie u pacjentów chorujących na trądzik różowaty i jest pomocne, jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę.

Witamina C: Udowodniono, że pozbywa się wolnych rodników powodujących zmarszczki, obwisłość i inne zmiany związane z wwitamina eiekiem. Witamina C pomaga także wygładzić i ujędrnić skórę oraz wypłowić białe plamy. W jednym badaniu, kobiety leczące skórę zniszczoną przez słońce przez 6 miesięcy kremem zawierającym witaminę C, zauważyły znaczną poprawę. Pomimo że korzyści wynikające ze stosowania retinoidów i witaminy C brzmią podobnie, używanie obu prowadzi do perfekcyjnej karnacji.

Witamina E: Ta potężna witamina koi suchą skórę (przez zapewnienie naturalnego nawilżenia) i wspiera ochronę przed promieniowaniem UV. Masa badań nad ochroną skóry nadaje jej status najjaśniejszej z gwiazd. W jednym z nich, witamina E wyraźnie zmniejszyła liczbę niszczących skórę wolnych rodników, które powstały po kontakcie z dymem papierosowym. Inne wykazują, że jeśli jest używana przed wystawieniem na działanie promieni słonecznych, skóra jest mniej zaczerwieniona, opuchnięta i sucha, dlatego ten składnik często występuje w kremach przeciwsłonecznych.

Dodaj komentarz